Zhouzhuang 周庄, Benátky orientu

Určitě všichni znáte Benátky, ty v Itálii. A taky určitě víte, že na světě je hodně míst, kterým se říká Benátky něčeho. Třeba Stockholmu se často říká Benátky severu a Bruggám zase Benátky Belgie. Existuje spousta vodních městeček, kterým by sedělo podobné označení. Jen v okolí Shanghaje je takových spousta, teda spíš v okolí Suzhou 苏州 v provincii Jiangsu 江苏.

Městečko, které bych tady teď rád představil já je Zhouzhuang 周庄, „Benátky východu“. Nejslavnější ze všech podobných vesnic široko daleko.

Osídlení v této oblasti bylo už v tzv. období Jar a podzimů 770 – 476 př. n. l. Samotný Zhouzhuang byl založen asi před 900 lety a dnes má přibližně 30 tisíc obyvatel. Hned na první pohled člověka nadchne nádherná Jiangnanská (江南 jiangnan) architektura. Jedná se o architekturu oblasti tzv. Na jih od Dlouhé řeky a vyznačuje se čistě bílými zdmi s kontrastně tmavošedými až černými střechami, výraznými konstrukčními prvky, hrou s odrazem bílých stěn na vodní hladině, stupňovitými střechami nebo obloukovými mosty.

Většina z nejkrásnějších staveb v Zhouzhuangu pochází z období dynastie Ming 明朝 (1368 – 1644/84), jako například slavný Párový most 双桥 Shuangqiao z éry Wanli 万历 (1573 – 1619). Ten se stal dokonce takovým symbolem Zhouzhuangu. Nad Párovým mostem se většinou uvažuje jako nad jedním mostem, ve skutečnosti se jedná o dva mosty, které se sebe vzájemně nanejvýš dotýkají. Jsou to kruhový most Shide, který je postavený východně západním směrem a hranatý most Yong‘an, který je orientovaný severojižním směrem. Konstrukce mostů je inspirována tradičním čínským mechanismem zámků, který můžeme chápat třeba jako symbol spojení.

Mosty jsou často ztvárňované v malbách místních i zahraničních umělců. V roce 1984 bylo 38 pláten slavného malíře Chen Yifeie 陈逸飞 (1946 – 2005) vystaveno v New Yorku v galerii Armanda Hammera a měly takový úspěch, že se následujícího roku obraz Párového mostu dostal na pamětní známky Spojených národů.

Nádherný most je ale třeba taky most Fu‘an 富安桥 postavený v roce 1355. Já jej ale zmiňuji hlavně proto, že jsou z něj nádherné fotky.

A co další pamětihodnosti v Zhouzhuangu? Můžeme tady objevit několik velmi krásných historických budov a slavných dvorů, jako například Dům rodiny Shen postavený v roce 1742, který zaujímá asi 2000 čtverečních metrů. Nachází se tady ještě jeden asi o 500 let starší dvůr a to Dům rodiny Zhang , trošku menší, ale myslím, že by vás aspoň některá z jeho 70 místností mohla zaujmout. Oba domy s dvory jsou nádhernou ukázkou místní architektury. V dnešní době se jedná o muzea, ale i tak je to skvělá příležitost podívat se, jak bydleli jedni z nejbohatších lidí dynastií Ming a Qing.

Do Zhouzhuangu se vracím celkem často, takže jak si ho užívám já? Samozřejmě jídlem. Myslím, že za sladce vařeným Vepřovým kolenem pana Shen Wansana 万三蹄 se vyplatí jet sem z Shanghaie klidně jen na otočku. Kolínko si koupíte v některém z mnoha místních stánků, aby se vám líp jedlo, tak vám ho prodavač oddělí od kosti a nastříhá na menší kousky. K zapíjení doporučuju místní rýžovou pálenku nebo Tchýnin čaj 阿婆茶 Apo cha, prostě věci, které se stále ještě dají koupit pouze tady.

A v neposlední řadě, kdo má blízko k buddhismu, může navštívit třeba Klášter dokonalého štěstí. Určitě stojí za návštěvu, i kdyby se člověk měl podívat jen na 5 metrovou bronzovou sochu Buddhy. Po místních kanálech se člověk může nechat svézt v „gondole“ a za menší finanční obnos vám k tomu „gondoliér“ zazpívá nějakou tradiční píseň. A to si myslím, že je ta největší pecka. Písně se vám samozřejmě líbit nemusí, i tak se jedná o velmi zajímavý zážitek, který by si cestovatel neměl nechat ujít.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *