Lidé Číny 7. Starý strýček Tang

Strýček Tang je starší pán, něco přes 70 let, obyvatel provincie Henan 河南. Člověk z malého města, který je právě se svými jedenácti příbuznými na výletě v provincii Hunan 湖南. Mají to domů necelých 1000 km, ale přijeli sem za jediným účelem, navštívit rodnou ves a rodný dům velkého kormidelníka, předsedy Mao Zedonga 毛主席 (Mao Zhuxi). Podle mého názoru to brali spíš jako výlet, než jako nějakou povinnost a i když jsem se jich ptal na názor ohledně Maa, tak nebyli moc sdílní. Neřekl bych, že se báli, spíš to vypadalo, že nad ním už tak moc nepřemýšlejí. Dokonce bych se snad i vsadil, že jsou prostě rádi, že ta doba už minula a dneska je, vlastně tak, jak je.

Rodinu Tangových jsem potkal na malém autobusovém nádraží asi 5 km od oné slavné vísky jménem Shaoshan 韶山, kousek od Changsha 长沙, hlavního města provincie, a docela jsme si padli do oka. Chvilku jsem totiž přemýšlel, kde to vlastně jsem a jak se dostanu do cíle své cesty. Pak jsem uviděl, že taková celkem sympatická partička, převážně starších lidí, se o něčem domlouvá s jednou naháněčkou. Tak jsem se šel pouze zeptat, jestli by nevěděli, jak se nejlíp dostanu k domu Mao Zedonga. Načež se mě ujali a strávili jsme spolu celý den a oni se výborně zhostili své, z mé strany nevynucené, hostitelské povinnosti, takže jsem měl skvělou příležitost pokecat si o životě v Číně, o tom, jak to bylo a jak to je. A taky mě do sytosti nakrmili henanskou domácí stravou.

A co jsem se od nich vlastně dozvěděl o Maovi? Například právě starý strýček tang mi řekl pouze:“Jo no, Mao Zedong, to byla doba, jo, Mao.“ A trochu se usmál. Jinak se během toho, co mi to říkal ani nesmál, ani nemračil, ani to nevypadalo, že by byl smutný nebo nostalgický.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *