Lidé Číny 6. Ženy Yao

Ženy národnostní menšiny Yao 瑶族. Jsou relativně malého vzrůstu, aspoň ty, které znám, a kromě milých tváří a přátelských úsměvů, mají také opravdu hodně dlouhé vlasy. I když část z těch vlasů, co můžete vidět, je „jenom“ příčesek, ale to snad nevadí, i tak je to fantastické. Samotné příčesky se vyrábějí z jejich vlastních vlasů, takže to vlastně ani není fake.

Tyto paní se nechaly za drobnou úplatu vyfotit s rozpuštěnými vlasy, jinak je totiž nosí smotané na hlavě pod čepcem nebo turbanem, dnes se dost často používá například i froté ručník, jako taková moderna. Ty dvě na úvodní fotce, před tím, než se teda nechaly fotit, tak mě zajaly a říkaly, že mě budou mučit a nikdy mě nepustí, ale nakonec jsme se dost nasmáli a všechno dobře dopadlo.

Yaové žijí na jihu Číny a ve Vietnamu, celkem jich je asi 3 miliony, z toho zhruba 400 tisíc právě ve Vietnamu a okolí. V Číně obývají především oblasti v Guangxi 广西, Hunanu 湖南, Guangdongu 广东, Yunnanu 云南 a Guizhou 贵州. Mají svůj vlastní jazyk, případně jazyky, které se většinou řadí do Yao-miaoské nebo taky Hmong-mienské jazykové skupiny, ale tak pro 500 tisíc Yaoů je rodným jazykem čínština, někteří mluví zase Zhuangsky. Jejich historie se dá dohledat do období před 2000 lety, do období dynastie Qin 秦朝.

Většina z nich jsou to tzv. Yaoští taoisti, ale najdeme mezi nimi i buddhisty, někteří konvertovali ke křesťanství, ale většina z nich praktikuje jejich tradiční animistické náboženství, uctívání totemů, různé formy čarodějnictví, víra v přírodní síly atd.

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Katarina Pecková napsal:

    Určite to je i genetikou,že majú tak neskutočne husté a krásne vlasy ale aj tak by ma zaujímalo ako často a čim si ich umývajú.Nádhera zaujímavé a pútavé všetko,čo nám je umožnené aspon si priečítat.Dakujem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *