Peking – 798 Art Zone

Čína je plná úžasných kontrastů a paradoxů a její hlavní město Peking nemusí být jenom o starobylých budovách, malebných historických uličkách, tradičních trzích apod. Čína je moderní země, ať chceme nebo ne. A Peking je i moderní a především živá metropole. Takže při návštěvě tohoto nádherného města nemusíte navštěvovat jen to staré až starobylé, ale člověk se může pokochat a obdivovat i to nové a že toho je. Tak například 798 Art Zone, 798 艺术区, umělecká čtvrť na severovýchodě Pekingu v oblasti Dashanzi 大山子. Dnes o rozloze více než 60 hektarů.

Oblast se jmenuje podle jedné továrny z padesátých let, kde se původně vyráběla elektronika. V roce 2002 místní umělci a různé další společnosti a organizace začali od základu přetvářet podobu této čtvrti, až vznikl světově známý 798 Art Zone.

Úžasné místo, klidně pro celodenní výlet. Kdo má alespoň o trošku větší cit pro fotografování, určitě by se sem měl podívat. Parádní kulisa například pro umělecký portrét. Nebo si sem můžete přijet vyfotit nějakou celebritu, pokud budete mít štěstí.

Pro mě samotného mělo toto místo neuvěřitelně silnou atmosféru. Tady jsem si poprvé uvědomil, že to s Čínou nebude tak jednoduché, jak jsem si myslel. Že je tato země mnohem rozporuplnější a kontrastnější, než jsem si dokázal představit.

I když jsem Art Zone navštívil již několikrát, rád se sem vracím. Pokaždé je to tu trochu jiné, některé věci už nefungují, za to se dají objevit nové kavárny, hospůdky, bary a restaurace, ale hlavně kvalitnější a kvalitnější. Protože pro dnešní čínskou společnost není typický jenom ekonomický boom, překotná stavba nových nemovitostí, ale například i vznik velkého množství minipivovárků, které mají rozhodně co nabídnout, nebo kavárniček se skvělými baristy…

K roku 2008 působilo v Art Zone přes 400 různých organizací a spolků, z různých koutů Číny, Hongkongu, ale i ze zahraničí, například z Německa, Austrálie, Jižní Koreje, Francie a mnoha dalších zemí. Jedná se o ideální místo pro konání různých uměleckých a designerských akcí a festivalů, módních přehlídek apod. Art Zone občas navštíví nejen obyčejní lidé, ale i významní světoví politici a různé další celebrity.

Kdo by se chtěl dozvědět víc, tak třeba zde www.798district.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *