Lidé Číny 4. Sheský dědeček

Jeden zbloudilý příslušník etnika She 畲族 na jihu provincie Anhui 安徽, ve východní Číně, ve městě Tunxi 屯溪, jinak taky známého jako Huangshanshi 黄山市, tedy Město Žluté hory. Nebo by se dalo říct, že Tunxi je část města Huangshan.

Pán byl velice milý a i když fotka nedokáže zachytit hudbu, ani zpěv, věřte, že hrál nádherně, i zpíval. Nevím, kolik mu bylo let, klidně mu mohlo být 50, ale i 150 let. Celý život hudebníkem, provozovatelem, dnes v Číně zapomenutého řemesla. Dříve řemesla s jedním z nejnižších společenských statusů. Nejspíš prožil tak těžký život, že jen málokdo z nás si to jen dokáže představit, ale z jeho tváře zářil až zbožný klid a taoistická vyrovnanost. Dokázal bych si ho představit jako nějakého mistra bojových umění, ale říkal, že bojovat neumí. Na druhou stranu to, že říkal, že neumí wushu 武术, tedy bojové umění, ještě neznamená, že ho vážně neumí. Člověku v podobných situacích občas nezbývá nic víc, než si domýšlet a na druhou stranu, fantazie umí být dost ošemetná.

S vyfocením souhlasil až potom, co jsme se dohodli na ceně za fotku. Chápu to, taky bych si na jeho místě nechal platit za focení sama sebe a klidně i víc, než on. I když se snažím za to, že se někdo nechá vyfotit, platit jenom výjimečně.

Většinu z toho, co jsme si „řekli“, jsme si sdělili rukama a nohama. Jeho standardní čínština byla pro mě velmi špatně srozumitelná, tedy putonghua 普通话, možná mluvil dokonce dialektem she 畲话, ale ruku do ohně bych za to nedal. Velká skupina příslušníků menšiny she navíc mluví dialektem hakka 客家话, tedy asi nejodlišnějším dialektem od standardní čínštiny a jedním z nejnáročnějších dialektů v Číně. Na začátku jsem jej nazval zbloudilým. Ne jen proto, že tento byl kousek od území, kde se jeho menšina běžně nachází, ale taky proto, že v zemi, která má cca 1,4 miliardy obyvatel, těchto lidí žije okolo 700 tisíc.

Pro mě samotného byl tento pán impulzem, abych se pořádně zamyslel nad tím, jestli bych se dokázal se životem a osudem vypořádat alespoň z poloviny z takovým klidem, jako on.

Jen tak na okraj k menšinám, v ČLR je to tak, že vedle Hanů 汉族, což jsou etničtí Číňani, kterých je asi 91%, takže etnická většina, uznává vláda ČLR dalších 55 skupin národnostních menšin. Od největší menšiny Zhuang zu 壮族 (Čuangové), kterých je přes 16 milionů až po nejmenší menšinu Luoba zu 珞巴族 (Lhopové), kterých je možná míň než 3000 jedinců. Některé národnostní menšiny mluví dialekty čínštiny, některé mají svůj vlastní jazyk, který není příbuzný čínštině. S většinou z nich se ale dá nějak domluvit standardní čínštinou.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *