Chengde 承德, ne-jen tibeto-buddhistické chrámy

Takový trochu Tibet na severovýchodě Číny, paráda. Hodně lidí mi říkalo, že to není žádná sláva, ale já jsem se sem podíval podruhé a pořád líbilo a moc.

Město Chengde, dříve Džehol se nachází asi 200 km severovýchodně od Pekingu v provincii Hebei 河北 a rozhodně stojí za to se sem jet podívat, alespoň podle mě.

Ve městě je horský park, čínsky se mu někdy taky říká Bishu shanzhuang 避暑山庄, nebo-li „Horské panství ochrany před úžehem“ (můj osobní překlad). Park si mimochodem jeden z nejslavnějších císařů dynastie Qing 清朝 (1644 – 1911) vybral v roce 1703 jako své letní sídlo, tak možná proto ten název. V Pekingu bývá v létě dost nesnesitelně, hlavně ve zdech Císařského paláce (Gugong 故宫). Byl to císař Kangxi 康熙 (1654-1722), kdyby to někoho zajímalo. Toto letní sídlo bylo samozřejmě využíváno i jinými císaři, především císařem Yongzhengem 雍正帝 (1678 – 1735) a Qianlongem 乾隆帝 (1711 – 1799). Bishu shanzhuang je mimo jiné na seznamu světového dědictví UNESCO.

Z hory je za pěkného počasí skvělý výhled, třeba na nespočet okolních chrámů. Třeba Putuo Zongcheng zhimiao 普陀宗乘之庙tzv. Malou Potalu, z druhé poloviny 18. století, která je tak trochu kopií slavné Tibetské Potaly. Posuďte sami. Pravda, spíš než kopiemi jsou místní chrámové komplexy směsicí čínské, mandžuské a tibetské architektury.

Další chrámy jsou třeba chrám Pule 普乐寺, Pushan 溥善寺 nebo Puren 溥仁寺 a mnoho dalších, všechny jsou to svatostánky tibetského buddhismu, protože poslední čínská dynastie, dynastie Qing za státní oficiální náboženství převzala tibetské buddhismus, tak trochu ve stylu dříve vládnoucích Mongolů (1271 – 1368). Qingové, alespoň nominálně, částečně, ovládali oblasti Tibetu a potřebovali se nějak vymezit proti Hanům, samozřejmě i v náboženství, tak proč ne.

Kdyby někoho nezajímaly chrámy, tak samotné Chengde je sice neturistické, ale velice příjemné severočínské město, plné samých zajímavých příležitostí k jídlu. V okolí města můžeme najít i krásné přírodní scenérie. Prostě ideální zastávka, třeba na cestě do Datongu 大同.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *