Polévka trochu jinak, Waguan weitang 瓦罐煨汤

Polévka je grunt a maso je špunt, říkává se občas u nás na jižní Moravě a je to tak. V jihovýchodní provincii Jiangxi 江西, v hlavním městě Nanchangu 南昌 jsem mimo jiné ochutnal velmi zajímavou a neskutečně chutnou polévku Waguan weitang 瓦罐煨汤. Ta se vaří v malých hliněných hrncích, které jsou ve velkých hliněných „hrncích“.

Waguan weitang je něco celkem nezvyklého. Ve velkých hliněných nádobách, někdy i dvoumetrových jsou po stranách poličky, na které se kladou malé hliněné hrnce s pevně přiklopenými pokličkami. Na dně toho velkého se topí, většinou dřevěným uhlím, čímž se udržuje stálá teplota po dobu klidně sedmi i více hodin. V malých hrncích se pomalu vaří, dusí, prostě připravuje polévka z pramenité vody a vždy jen několika dalších surovin, třeba bílé ředkve, vodních kaštanů, vepřového masa s kostí atd. Na jídelních lístcích najdeme desítky a desítky variant, ať už tradičních nebo zcela moderních.

Polévka je prý zcela v souladu s tradiční čínskou medicínou, teorií pěti prvků a vlastně celým vesmírem. To se samozřejmě odvíjí i od použitých surovin. Hlavně ale zahřeje, doplní potřebnou energii a výborně chutná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *