Mystické Žluté hory 黄山 Huangshan

Nádherné hory, nesmrtelné a nezdolné sosny, mystická atmosféra skrytá v mracích. Myslím, že už skoro každý viděl Žluté hory na nějakém obrázku nebo fotce, i když si to třeba ani neuvědomuje. Jsou to umělecky asi nejčastěji ztvárňované hory v Číně. Významným turistickým místem nejspíš od doby, kdy sem první lidé vůbec přišli. Krásné bílé skály na půl v mracích a mlze, s typickými huangshanskými borovicemi, které se dokonale přizpůsobily na život na téměř svislých skalních stěnách ve vyšších nadmořských výškách a některé z nich tam rostou už přes 1000 let.

Huangshan leží na jihu provincie Anhui 安徽, kousek severně od městečka, kterému se taky říká Huangshan 黄山. Jsou to hory vytvořené z tvrdé, velice světlé žuly zhruba v období druhohor, ve čtvrtohorách reliéf doladily ledovce. To všechno vytvořilo nádherné scenérie vysokých štíhlých skal zasazených až v magickém prostředí. Jako by už prvotní záměr byl, aby tady lidé mohli rozjímat a tvořit překrásná umělecká díla. Umělecky tyto hory ztvárňoval například i jeden z nejslavnějších básníků Číny, slavný básník dynastie Tang 唐朝 (618-907 n. l.), básník Li Po (Li Bai 李白). Ale i v dnešní moderní době mají tyto hory umělcům co nabídnout, a tak se tady natáčely „kulisy“ pro film Avatar (2009). Nejedná se o jediné „Avatarovské hory“ v Číně.

Nejvyšší tři vrcholky mají přes 1800 m. n. m. Jsou to Lianhuafeng 莲花峰 (Vrchol lotosového květu) 1864 m, Guangmingding 光明顶 (Zářící vrchol) 1840 m a podle mě nejkrásnější ze všech, Tiandufeng 天都峰 (Vrchol nebeského hlavního města) 1829 m. Celá oblast je od roku 1990 na seznamu UNESCO. V okolí jsou léčivé prameny, využívané jako lázně. Prostě idylické. Co si ale často neuvědomíte, než sem jedete, je, že v Huangshan je přes 200 dní v roce zataženo a většinou prší. Nebo jak mi řekl jeden místní pán, v Huangshan prší jednou ročně, ale tak od začátku jara do konce podzimu. A já jsem Žluté hory navštívil na jaře. Neviděl jsem sice ty nejslavnější scenérie, ale pobyt v horách i za nepříznivého počasí má své kouzlo. Málo lidí, připadáte si jak v úplně jiném světě. Prostředí, které působí magicky samou svou podstatou.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *